Dodatkowo

Naziści i niemiecka gospodarka

Naziści i niemiecka gospodarka

Gospodarka Niemiec była w chaosie, kiedy Hitler został wybrany kanclerzem w styczniu 1933 roku. Hitler i nazistowska propaganda grały w obawie ludności przed brakiem nadziei. Bezrobocie osiągnęło najwyższy poziom 6 milionów w ostatnich dniach Republiki Weimarskiej - prawie tyle, ile 33% ludności kraju pracującego. Teraz Hitler postanowił, że wszyscy powinni działać w nazistowskich Niemczech i nieustannie grał na cudu gospodarczym, jaki osiągnęły nazistowskie Niemcy.

Ten „cud gospodarczy” polegał na tym, że bezrobocie prawie zniknęło do 1939 r.

Bezrobocie w Niemczech

Całkowity
Styczeń 1933 r6 milionów
Styczeń 1934 r3,3 miliona
Styczeń 1935 r2,9 miliona
Styczeń 1936 r2,5 miliona
Styczeń 1937 r1,8 miliona
Styczeń 1938 r1,0 miliona
Styczeń 1939 r302,000

Ale czy to prawda, czy nazistowska machina propagandowa przeszła w nadbieg, aby przekonać naród i Europę, że osiągnęła coś, czego nie osiągnęły inne narody europejskie w czasach kryzysu gospodarczego?

Wprowadzono szereg polityk, które spowodowały spadek liczby bezrobotnych.

Kobiety nie były już uwzględniane w statystykach, więc żadne kobiety, które pozostały bez pracy pod rządami nazistów, nie istniały, jeśli chodzi o statystyki.

Bezrobotni mieli bardzo prosty wybór: rób wszystko, co otrzymał od ciebie rząd, lub zostali zaklasyfikowani jako „nieśmiali w pracy” i umieszczeni w obozie koncentracyjnym.

Żydzi utracili obywatelstwo w 1935 r., W wyniku czego nie zostali uwzględnieni w liczbach bezrobocia, chociaż wielu straciło pracę na początku rządów Hitlera.

Wielu młodych mężczyzn zostało pozbawionych bezrobocia, gdy przywieziono pobór (1935), a mężczyźni musieli spędzać czas w wojsku itp. Do 1939 r. Armia liczyła 1,4 miliona. Aby wyposażyć tych ludzi w broń itp., Zbudowano fabryki, co jeszcze bardziej obniżyło bezrobocie.

Po wprowadzeniu tych środków liczba bezrobotnych musiała drastycznie spaść, a wielu postrzegało osoby nazistowskie jako nic więcej jak tylko księgowość. Jednak wielu byłoby zbyt wystraszonych, aby wypowiadać się przeciwko nazistom lub przekazywać negatywne komentarze na temat opublikowanych danych - taki był strach przed gestapo.

Nie ma jednak wątpliwości, że praca została stworzona. Naziści wprowadzili programy pracy publicznej dla mężczyzn, którzy pracowali w National Labour Service (Reichsarbeitsdienst lub RAD). Ich praca obejmowałaby kopanie rowów na farmach w celu wspomagania nawadniania, budowanie nowych autobahnów, sadzenie nowych lasów itp. Ludzie z RAD mieli mundur w stylu wojskowym, mieszkali w obozach w pobliżu miejsca pracy i otrzymywali tylko to, co określilibyśmy kieszonkowe. Jednak w porównaniu z brakiem sukcesu rządu weimarskiego i chroniczną nieszczęściem w latach 1931–1932 ci ludzie uważali, że przynajmniej rząd nazistowski stara się poprawić swój los.

Aby „chronić” pracujących, utworzono Niemiecki Front Pracy. To było prowadzone przez Roberta Leya. GLF przyjęła rolę związków zawodowych, które zostały zakazane. W pewnym stopniu GLF to zrobiła. Ley nakazał, aby robotnicy nie mogli zostać zwolnieni na miejscu, ale także nakazał, aby pracownik nie mógł odejść z pracy bez pozwolenia rządu. Tylko rządowe giełdy pracy mogłyby zorganizować nową pracę, gdyby ktoś zrezygnował z pracy.

Jednak GLF zwiększył liczbę przepracowanych godzin z 60 do 72 tygodniowo (w tym nadgodziny) do 1939 roku. Strajki były zakazane. Przeciętny pracownik fabryki zarabiał 10 razy więcej niż ci na zasiłku, a niewielu narzekało - choć było to obarczone potencjalnymi trudnościami.

Zadbano również o wolny czas pracowników. Zajęło się tym organizacja o nazwie „Kraft durch Freude” (KdF). Ley i KdF ustalili, że każdy pracownik ma 3740 godzin rocznie na prowadzenie zajęć rekreacyjnych - które państwo zapewni. Działania prowadzone przez państwo były starannie i systematycznie rejestrowane. W obszarze Berlina (1933–38):

Rodzaj wydarzeniaLiczba zdarzeńLiczba zaangażowanych osób
Przedstawienia teatralne21,14611,507,432
Koncerty989705,623
Wędrówki5,896126,292
Wydarzenia sportowe3881,432,596
Wydarzenia kulturalne20,52710,518,282
Wakacje i rejsy1,196702,491
Wycieczki do muzeum61,5032,567,596
Wystawy932,435,975
Wycieczki weekendowe3,4991,007,242
Kursy / wykłady w niemieckim biurze edukacji dorosłych19,0601,009,922

Tanie wakacje i ich oferta była dobrym sposobem na zdobycie poparcia przeciętnego człowieka na ulicy. Rejs na Wyspy Kanaryjskie kosztował 62 marki - łatwo dostępny dla wielu, choć większość rejsów odbyli przedstawiciele partii nazistowskiej. Wędrówki i narty w Alpach Bawarskich kosztują 28 marek. Dwutygodniowa wycieczka po Włoszech kosztowała 155 marek.

KdF zaangażował się również we wprowadzanie systemu, w którym pracownicy mogliby dostać samochód. Volkswagen - samochód ludowy - został zaprojektowany tak, aby większość mogła sobie na to pozwolić. Garbus zaprojektowany przez Ferdinanda Porsche kosztował 990 marek. Było to około 35 tygodni wynagrodzenia dla przeciętnego pracownika. Aby zapłacić za jeden, pracownicy wybrali się na system ratalny. Płacili 5 marek tygodniowo na konto.

Hitler sprawdza model Volkswagen Beetle

Teoretycznie, gdy konto osiągnie 750 marek, pracownik otrzyma numer zamówienia, który doprowadzi go do otrzymania samochodu. W rzeczywistości nikt nie otrzymał samochodu. Miliony marek zainwestowanych w program zostały przekierowane do szybko rozwijających się fabryk broni. Przyspieszyło to wraz z nadejściem drugiej wojny światowej. Nikt nie narzekał, że może to spowodować poważne kłopoty z tajną policją.

Czy naziści dokonali cudu gospodarczego dla Niemiec?

Ministrem gospodarki był Hjalmar Schacht. Przedstawił swój „Nowy plan”. Plan ten miał na celu zmniejszenie importu, zmniejszenie bezrobocia, ukierunkowanie wydatków rządowych na wiele gałęzi przemysłu i zawarcie umów handlowych z innymi narodami. Hermann Goering chciał także, aby Niemcy stały się samowystarczalne we wszystkich gałęziach przemysłu, aby jako naród mogła przetrwać wojnę. Czy te plany były skuteczne?

do 1939 r. Niemcy nadal importowały 33% wymaganych surowców

dochody rządowe wyniosły 10 miliardów Reichsmarków w 1928 roku. W 1939 roku wyniosły 15 miliardów. Jednak wydatki rządowe wzrosły z 12 miliardów Reichsmarków w 1928 r. Do ponad 30 miliardów w 1939 r., Co stanowi różnicę 15 miliardów Reichsmarków. W latach 1933–1939 rząd nazistowski zawsze wydawał więcej niż zarabiał, dlatego do 1939 r. Dług publiczny wynosił ponad 40 miliardów marek Resichsmark.

saldo obrotów handlowych spadło do 1939 r. o 0,1 miliarda marek Reichsmark.

bezrobocie spadło z 6 milionów w 1933 r. do 300 000 w 1939 r., a produkcja przemysłowa w 1939 r. była wyższa niż w Weimar Niemcy przed katastrofą na Wall Street w 1929 r.

roczne spożycie żywności w 1937 r. spadło na chleb pszenny, mięso, bekon, mleko, jajka, warzywa rybne, cukier, owoce tropikalne i piwo w porównaniu z danymi z 1927 r. Jedyny wzrost dotyczył chleba żytniego, sera i ziemniaków.

prawdziwe zarobki w 1938 r. były prawie takie same jak w 1928 r. Realne zarobki to płace dostosowane do inflacji.

Obejrzyj wideo: Wioska nazistów w Niemczech (Wrzesień 2020).